ZÁkazková 3D tlač
Poskytujeme profesionálnu 3D tlač pre veľké spoločnosti, firmy ale aj pre bežných ľudí.
Používame tie najmodernejšie aditívne technológie, vďaka ktorým je výroba prototypov ale aj hotových výrobkov oveľa rýchlejšia a dostupnejšia ako kedykoľvek predtým. 3D tlač, ktorú ponúkame umožňuje výrobu akýchkoľvek dizajnov v akomkoľvek počte.
Neváhajte nás kontaktovať ohľadom cenovej ponuky!
Výhody 3D tlače
- Rýchlosť – 3D tlač umožňuje vyrobiť objekty v priebehu niekoľkých hodín, čo je oveľa rýchlejšie ako vstrekovanie plastov alebo CNC frézovanie.
- Cena – oveľa nižšia ako pri iných výrobných technológiách
- Flexibilný dizajn – 3D tlač umožňuje navrhovanie a tlač zložitejších návrhov ako tradičné výrobné procesy. Tradičnejšie procesy majú obmedzenia dizajnu, ktoré už neplatia pri použití 3D tlače.
- Silné a ľahké diely – pri 3D tlači nie je nutnosť používať plný materiál. Stačí používať určité percento výstuže, ktorou sa dosiahne dostatočná pevnosť a ľahkosť výrobku.
Aké technológie 3D tlače používame?
FDM/FFF
Najrošírenejšia a najbežnejšia technológia používana pri 3D tlači. Dostupné široké spektrum farieb a materiálov rôznych vlastností. Technológia je vhodná prevažne na väčšie ale aj menšie výrobky bez drobných detailov. Jednotlivé vrstvy sú viditeľné voľným okom, jemne drsný povrch. Výroba je lacnejšia ako pri technológii SLA/DLP.
Cena: najlacnejšia z pomedzi všetkých výrobný technológií
Dodanie: pri malých a jednoduchých dieloch bude 3D tlač zrealizovaná do 24hodín
3D model: ak nemáte potrebný model na výrobu, môžete využiť naše služby 3D modelovania a 3D skenovania
Materiály: PLA, ABS, PETG, ASA, TPU/FLEX, WOOD…
SLA/DLP
Táto technológia je vhodná skôr pre menšie výrobky, kde sú drobné detaily, alebo pre výrobky, kde je potrebná vysoká presnosť. Avšak materiál je o trochu krehkejší oproti materiálom používaných pri technológii FDM/FFF. Jednotlivé vrstvy nie sú viditeľné voľným okom, pomerne hladký povrch. Výroba je drahšia ako pri technológii FDM/FFF.
Cena: cenovo je drahšia ako FDM/FFF
Dodanie: pri malých a jednoduchých dieloch bude 3D tlač zrealizovaná do 24hodín
3D model: ak nemáte potrebný model na výrobu, môžete využiť naše služby 3D modelovania a 3D skenovania
Materiály: živica
3
Neváhajte nás kontaktovať ohľadom cenovej ponuky!
3D tlač a jej dejiny
Počiatky 3D tlače spadajú do druhej polovice 20. storočia, kedy si Chuck Hull nechal v roku 1986 patentovať technológiu stereolitografie. Táto technika spočíva v trojrozmernej laserovej tlači s využitím UV lasera a tekutého fotopolyméru. Ale už roku 1980 sa pokúsil podať patent Hideo Kodama. Pred koncom 90. rokov potom Chuck Hull pod hlavičkou jeho novej firmy 3D Systems vytvoril prvé zariadenie tlačiace v 3D formáte pre širokú verejnosť, tzv. Stereolitografický aparát SLA-1. V tej dobe sa tomuto zariadeniu ešte nehovorilo 3D tlačiareň, však modely SLA sa tiež stali základom vývoja dnešných 3D tlačiarní či CNC strojov. SLA-1 bol využívaný iba beta zákazníkmi a postupne upravovaný až prišla na svet podoba SLA-250, ktorá bola ponúknutá širokej verejnosti. StereoLithography Apparatus SLA-1 je doteraz k videniu vo Fordovom múzeu v Dearborn, Michigan.
Nástup konkurencie na trh priniesol nové technológie, napr. Modelovanie depozíciami taveniny (FDM, Fused Deposition Modeling) využívajúca termoplast či selektívne laserové spekanie (SLS, Selective Laser Sintering) pracujúce s CO2 laserom a práškovým materiálom.
3D Systems si však dlho držala vedúcu pozíciu na trhu. Pre ukážku, do roku 1996 sa po celom svete predalo cez 600 rôznych prístrojov SLA.
V roku 1993 Massachusetts Institute of Technology (MIT) patentoval technológiu trojrozmerných tlačiarenských techník, ktorá pracovala s práškovým materiálom a tekutým spojovacích. Licenciu k tejto technológii potom kúpila firma Z Corporation a na jej báze začala vývoj 3D tlačiarní ako takých.
Pojem 3D tlačiareň teda pochádza až z druhej polovice 90. rokov.
3D tlač a jej využitie
Veľkostné extrémy
Výskum na Technische Universität Wien odhalil, že je možné vytlačiť aj objekty v nanometrových veľkostiach. Vedci použili tekutú živicu a laserový lúč v spojení s pohyblivými zrkadlami.
Druhým extrémom sú stavby vytvorené 3D tlačou. Takto “vytlačené” domy majú nesporné výhody oproti domom klasickým. Napríklad v čase stavby, kedy 3D tlačiarni stačí rekordných 20 hodín na uskutočnenie projektu. Ďalej tiež ušetrenie prevádzkových nákladov, vzhľadom k počtu ľudí vykonávajúcich stavbu. Čínska firma WinSun v jednom dni vytlačila 10 jednoposchodových domčekov. Použili pri tom tlačiareň s rozmermi 10 metrov na výšku a 6,6 metra na šírku.
Zdravotníctvo
Vedci tlačia objekty podobné kostiam a podarilo sa už vytlačiť umelou čeľusť a ľudské ucho. Lekári dúfajú, Že technológia nakoniec umožní upraviť tlačiareň a zásobník tak, aby išlo tlačiť “živé” objekty. Išlo by o vrstvy zo skutočných buniek, ktoré by po nanesení zostali funkčné. K tomuto postupu by sa používala náplň z embryonálnych kmeňových buniek. Tento materiál je však vysoko citlivý a tak je potrebné tlačiť v prostredí, ktoré je pre tento typ buniek uspôsobené. Táto technológia by otvorila cestu k vytváraniu celých orgánov pre transplantácie.
Spotrebný tovar
Aktuálnym trendom v tomto odbore je tlač nielen surovín, ale už aj celého pokrmu. Tento projekt rozvíja aj NASA. Astronauti by sa mali dostať k chutnému, výživné a ľahko pripraviteľnému jedlu. Predpokladá sa využitie niekoľkých náplňou, ktoré sa na seba postupne navrství až do konečnej podoby.
Na konferencii CES (Veľtrh spotrebnej elektroniky) 2014 Avi Reichental predstavil typy tlačiarní, ktoré laickej verejnosti vytlačia cukrovinky kdekoľvek. Tieto tlačiarne používajú na tlač čokoládu či cukor naplnený vanilkovú, mentolovou alebo melónovou príchuťou. Zaujímavosťou je, že vďaka nanášanie vrstvy za vrstvou je možné dosiahnuť tvarov, ktoré by sa v klasickej gastronómii neobjavili.
Zbrane
V roku 2012 aktivistické skupina z USA Defense Distributed na svojich stránkach uverejňuje plány a materiály k domácemu vytlačenie zbrane v 3D tlačiarni. Tento krok však nevyvolal žiadne rozruch, pretože nešlo o klasickú “palebnú” zbraň, ale išlo iba o zbraň plastovú, ktorá bola schopná vystreliť len jeden plastový projektil. Skupina pokračuje vo svojej činnosti ďalej a vyvíja plány na zásobník a náboje k zbrani AR-15 a náboje k zbrani AK-47 (stále plastové). Karta sa však obracia 5. mája 2013 kedy sa na stránkach tejto organizácie objavuje plánik na vytlačenie jedno-projektilové pištoľ “The Liberator”. Táto zbraň je totiž schopná vystreliť náboj .380 ACP8, ktorý sa normálne používa v zbraniach kalibru 9 mm. Už 9. mája toho istého roku je táto skupina kontaktovaná Ministerstvom zahraničných vecí Spojených štátov amerických s požiadavkou ohľadom stiahnutia týchto plánov. Tvrdenie bolo také, že skupina týmto porušovala ústavu. Skupina okamžite vyhovela, v tú dobu sa už ale plány nachádzali na mnohých internetových stránkach a fórach.
V roku 2013 Texaská spoločnosť Solid Concepts demonštruje vytlačenú kovovú verziu pištole M1911 pomocou priemyselnej 3D tlačiarne.
Umenie
V roku 2005 sa v akademických kruhoch začalo hovoriť o možnom použití 3D tlače v umení. O dva roky neskôr médiá pokračujú článkom v denníku Wall Street Journal a Time Magazine, kde ukazujú 3D vytlačené počiny medzi stem najlepších designov roka. Počas London Design Festival v roku 2011 bola 3D tlače v umení venovaná dokonca celá inštalácia vo V & A (Victoria and Albert Museum). Inštalácia bola pomenovaná Industrial Revolution 2.0 : How the Material World will Newly Materialize.
Časť z nedávneho vývoja 3D tlače bola odhalená počas 3DPrintshow v Londýne, ktorá sa konala v novembri 2013 a 2014. Umelecká expozícia obsahovala vytlačená diela z plastu i kovu. Niekoľko umelcov, ako je Joshua Harker, Davide Prete Sophie Kahn, Helena Lukášová, Foteini Setaki ukázali, ako 3D tlač môže zmeniť estetické a umelecké postupy.
Stavebníctvo
Začína sa experimentovať aj s 3D tlačou pre stavanie domov a budov. Venuje sa tomu napríklad americká firma Apis Core alebo startup Icon, ktorý sa snaží o tlač nízkonákladových domčekov v chudobných oblastiach Latinskej Ameriky. Medzi ďalšie spoločnosti, ktoré sa 3D tlačou budov zaoberajú, patrí tiež čínska firma WinSun, ktorá má v Šanghaji obrie 3D tlačiareň s výškou 20 metrov, šírkou 10 m a dĺžkou dokonca 40 metrov.
3D tlač, 3D tlač na zákazku, 3D skenovanie, CAD modelovanie, 3D model, 3D tlač, 3D tlač, 3D tlač
Snažíme sa o sprístupnenie 3D tlače a iných nových technológií výroby a prototypovania pre firmy a šírokú verejnosť, poskytnutie moderných a flexibilných nástrojov. Podporovať inovácie rôznych predmetov, projektov, nápadov a rôznych iných foriem zajtrajška!